RSS
 

Peregrynacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. 24.05.1976 r.

03 paź

     Peregrynacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. 24.05.1976 r.

 

  Peregrynacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w parafii Radzanów odbędzie się w dniach 09- 10. 10.2015roku . Jest to wielkie wydarzenie i jak można zauważyć mieszkańcy przygotowują się odnawiając figurki przydrożne , sprzątają , dekorują domy i bramy. Przeszło trzydzieści dziewięć lat tremu było tak samo. Obraz zawitał do Radzanowa 24 maja 1976 roku . Z tego wydarzenia pozostała pamiątka w postaci zdjęcia , na którym uwieczniono tę podniosła chwile . Widać parafian w wielkim uniesieniu, ks. proboszcza Czesława Górskiego i cały odświętny orszak. Strażacy w galowych mundurach i dziewczynki , które sypały  kwiatki . Po prostu czas wielkiego święta.

 

całość czarno-białe

 
1 komentarz

Napisane przez w kategorii Historia i turystyka

 

Tags: , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

 

 
  1. ~Waldek

    4 października 2015 o 18:56

    Peregrynacja Obrazu MB Częstochowskiej w Radzanowie w tym roku przywodzi mi na pamięć wszystkie poprzednie uroczystości związane z przyjmowaniem Obrazu. Prawie pięćdziesiąt lat temu, w roku 1968/9 Obraz NMP po raz pierwszy wizytował kolejno wszystkie domy w parafii radzanowskiej. Pamiętam, że każda rodzina przyjmowała w bardzo uroczysty i godny sposób obraz od sąsiadów. Zwykle przekazanie obrazu odbywało się uroczyście wieczorem ze śpiewem i świecami. Obraz w każdym domu pozostawał do następnego wieczoru, gdzie rodzina mogła bezpośrednio przeżywać jego obecność. Przed zakończeniem obecności Obrazu odmawiany był różaniec. W uroczystości odprowadzenia uczestniczyła rodzina, nawet dalsza, przyjezdna z odległych miejscowości. Po przekazaniu obrazu sąsiadom, odbywała się uroczysta kolacja, wraz z wystawnym poczęstunkiem. Jako młody człowiek, dobrze zapamiętałem to wydarzenie.
    Drugi raz obraz wizytował naszą parafię w 1976 roku. Pocztówka przypomniana przez Pana Stefana upamiętnia ten czas. Z Radzanowa Obraz odprowadzony (odwieziony) został w kawalkadzie samochodów do Pułtuska.
    Trzeci raz Obraz MB Częstochowskiej „chodził” po Radzanowie pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku, prawdopodobnie w 1989-90 roku.